تکنولوژی

هلیکوپتر Raider X سیکورسکی بزرگان را به چالش می‌کشد

در ادامه معرفی طرح‌های جایگزینی یگان هلیکوپتر‌های Bell OH-58D، شرکت هلیکوپترسازی سیکورسکی از جدیدترین طرح مفهومی خود با نام Raider X light attack reconnaissance رونمایی کرده است.

این شرکت که تحت مالکیت شرکت لاکهید قرار دارد، با هلیکوپتر Raider X قصد دارد تا در مسابقه‌ FARA که نیروی هوایی آمریکا ترتیب داده، شرکت کند و در صورت پیروز شدن این طرح، یگان هلیکوپتر‌های فعلی شناساگر نیروی هوایی را بروزرسانی کند. پیش از این، کمپانی بل برای این مسابقه از طرح خود رونمایی کرده بود.

همانند دیگر شرکت کننده‌ها، هلیکوپتر Raider X نیز با هدف اسکورت استقرار نیروی سواره نظام پشت خطوط دشمن و همچنین شناسایی مواضع دشمن در این مسابقه شرکت می‌کند. این هلیکوپتر که بر پایه سیکورسکی X2 بنا نهاده شده، از یک موتور کواکسیال (دو ملخه) بهره می‌برد که توسط یک پره پیشران، همراهی می‌شود.

هلیکوپتر Raider X

اگر توانایی‌های هلیکوپتر Raider X نیز مانند X2 باشد، این هلیکوپتر باید به سرعت ۲۵۰ گره (۴۶۳ کیلومتر در ساعت) برسد و در ارتفاع ۹۰۰۰ پایی (۲۷۴۳ کیلومتری) پرواز کند. قدرت مانور پذیری این هلیکوپتر نیز در سرعت‌های بالا و پایین بسیار مناسب بوده و می‌تواند تا ۶۰ درجه نسبت به خط افقی خود، کج شود. همچنین توانایی شناور ماندن این هلیکوپتر در سرعت بالا و پایین نیز بسیار بهینه شده است.

بر اساس گفته‌های لاکهید مارتین، هلیکوپتر Raider X توسط قطعات مدل‌های فعلی CH-53K، CH-148 و F-35 ساخته می‌شود تا هزینه‌های آن کاهش یابد. همچنین این کار کمک می‌کند که تجهیزات این بالگرد در آینده بروزرسانی شود. سیستم معماری باز و مدرن هلیکوپتر Raider X باعث می‌شود دوام و انعطاف‌پذیری سیستم‌های لیزری افزایش یابد و ماهیت ماژولار تسلیحات و لیزر‌های این هلیکوپتر دوره‌های نگهداری آن نسبت به دیگر مدل ها را بسیار کمتر می‌کند.

فرانک سنت جان (Frank St. John) معاون اجرایی لاکهید مارتین می‌گوید:

تجربیات ما در طول سال‌ها بهینه‌سازی، توسعه و تست X2 باعث شده است که بتوانیم هلیکوپتر جنگی مقاوم و هوشمندی را معرفی کنیم که در نبرد‌های هوایی دست بالا را به خلبان‌ها بدهد. تکنولوژی X2 باعث شده تا این خانواده از بالگردها به یکی از کم خطر‌ترین هلیکوپتر‌ها تبدیل شود که در مقیاس بزرگ تولید می‌شوند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن